Вчені виявили, що саме спровокувало загадкове цунамі, яке охопило світ у 2021 році

Вчені виявили, що саме спровокувало загадкове цунамі, яке охопило світ у 2021 році

Цунамі / фото: pixabay.com

Наприкінці літа 2021 року в південній частині Атлантичного океану дуже несподівано сталося цунамі, яке дуже швидко поширилося на велику відстань – понад 10 тисяч кілометрів. Воно торкнулося як північну область океану, а також зачепило трохи Індійський і Тихий океани. Перед цим щось подібне було зафіксовано фахівцями лише у 2004 році. Тоді також сталося цунамі одразу у трьох океанах. Сьогодні ж їм вдалося встановити, що саме спричинило настільки сильне природне явище.

Про це повідомляє  ScienceAlert.

Поряд із Південними Сендвічевими островами за допомогою спеціальних приладів сейсмічного моніторингу було зафіксовано землетрус на глибині близько 47 кілометрів. Його сила досягла позначки 7,5 бала. Але воно не могло стати причиною навіть невеликого цунамі, висота хвиль при якому була б близько 1 метра.

Фахівці з Каліфорнійського інституту провели нове дослідження, в ході якого з’ясувалося, що насправді стався не один землетрус. Усього було п’ять досить глибоких поштовхів. Один із них стався на глибині не більше 15 кілометрів, а його сила досягла позначки 8,2 бали. Саме він і міг спровокувати таке сильне цунамі, що поширилося одразу на три океани планети. При цьому землетрус не був зафіксований системами сейсмічного моніторингу.

Цзя з Каліфорнійського технологічного інституту зазначив, що, незважаючи на силу поштовху, його не було помічено за допомогою приладів через те, що раніше нічого подібного не відбувалося. Тривалість цього землетрусу становила приблизно три хвилини. Також вчені додали, що цей поштовх був гібридом глибокого розриву кори та досить повільного цунамінного зсуву. Це може пояснити те, як саме глибокий землетрус міг спровокувати таке потужне цунамі.

На сьогоднішній день системи моніторингу використовуються для того, щоб стежити або за короткими, або за середніми по своїй тривалості землетрусами. При цьому тривалі підземні поштовхи можуть мати досить серйозні наслідки.

Приєднуйтесь до нас у Google News, Facebook, Telegram та Twitter.