Як підготуватися до майбутньої зими – поради

Як підготуватися до майбутньої зими – поради

Холод в домі / фото: na-dache.pro

Зиму 2022-2023 років в Україні очікують із побоюванням і навіть острахом. Через війну з Росією сильно пошкоджено або повністю зруйновано теплогенеруючу і теплопередавальну інфраструктуру.

Такі великі міста, як Суми, Чернігів, Харків, Миколаїв, а також низка інших, зіткнуться з неможливістю запустити опалення повністю або здебільшого. У населених пунктах, де мережі цілі, можливі інші проблеми — перебої з паливом (газом, вугіллям, електрикою), дефіцит дров та палет, порушені комунальна логістика та постачання продовольства, ліків, елементарних побутових товарів, погана робота мереж водопостачання та водовідведення та ін.

Влада країни також активно готується до майбутніх труднощів. І хоча на даний момент газу в сховищах і видобутого на території України має вистачити на опалення та побутові потреби населення (промисловість, яка споживала газ, зупинена повністю), вже повідомляється про низку вжитих заходів. Зокрема:

 • місцеві адміністрації попередили, що у низці міст (Миколаїв, Харків, Суми та багатьох інших) опалювального сезону не буде, тому населенню рекомендовано або виїжджати в більш благополучні регіони, або перебиратися до будинків з пічним опаленням;
 • уряд прийняв рішення в будинках із централізованим обігрівом знизити мінімально допустиму температуру з +20, як було раніше, до +16 градусів;
 • громадянам рекомендовано самостійно подбати про альтернативні способи обігріву — електричні для багатоквартирних будинків та твердопаливні для приватного сектору.

Поради для українців, як не замерзнути у воєнну зиму 2022-2023

Обігрів електрикою

Варіантів кілька, найбільш ефективний — використання кондиціонера у функції нагрівання (режим теплового насоса). Але цей спосіб має ряд недоліків — більшість інверторних кондиціонерів не працюватимуть при температурі на вулиці нижче –5 °C, ефективність їх падає з кожним пониженням зовнішнього середовища на 1 градус. А ТЕНові моделі працюють за будь-яких умов, але дають дуже високу витрату електрики.

Звичайні електрообігрівачі також неекономні, плюс, пожежонебезпечні. Дешевші обігрівачі типу калориферів і конвекторів не залежать від зовнішньої температури, але у них найвища витрата електроенергії. Цього можуть не витримати старі електромережі.

Із загальних мінусів електроенергію можуть просто відключити і тоді у всіх цих приладах немає сенсу.

Твердопаливний обігрів

Для приватних та невеликих будинків це оптимальний вихід. Щоправда, більшість сучасних котлів вимагають тієї ж електрики для роботи насосів та безпечного обслуговування. Щоб забезпечити роботу електроніки, потрібний спеціальний акумулятор або електрогенератор (і до нього запас палива).

У будинку обов’язково треба мати ще й банальну буржуйку чи грубку, яка обігріє приміщення і на ній можна готувати.

Проблема зараз просто купити дрова — їх на ринку майже немає. В урядових виданнях порадили громадянам звертатися до лісогосподарств, де можна викупити готові дрова та самостійно організувати доставку додому. Ціну озвучено у 200-500 грн. Насправді ж вартість кубометра дров (навіть неколотих) — від 1000 до 1700 грн. Мало хто може дозволити собі купити на зиму 10-20 кубів. Плюс, доставка вартує кілька тисяч. Аналогічна ситуація із вугіллям, де воно є.

А як може самотня бабуся чи жінка з дітьми поїхати до лісогосподарства та всім цим займатися? Є посередники, але це ще плюс кілька тисяч. Із пенсії у дві тисячі і навіть зарплати у 5-6 тисяч дровами не запасешся. Пелети купити ще дорожче та проблематичніше.

Загалом кожен повинен викручуватися, як може. Найкраще виїхати туди, де тепло чи скооперуватися з родичами чи сусідами. А також взяти на озброєння ще такі поради.

 • Утеплити житло всіма можливими способами – будівельною фольгою, пінопластом зсередини чи зовні. Також варто запастися щільною поліетиленовою плівкою та армованим скотчем для обклеювання вікон. Вони не тільки захищають від вибухової хвилі та уламків, а й суттєво зменшують тепловтрати. У холод двері треба завішувати ковдрами або обклеїти фольгою, блискучою стороною всередину. Точно так чинити з вікнами, хоч би на ніч. Обов’язково наперед ущільнити стики.
 • Підлоги (крім теплих, якщо вони працюють) застелити килимами, ковдрами, можна навіть картоном у два-три шари.
 • У житлі обов’язково потрібен вогнегасник, найкраще два. Те саме і в авто.
 • Зробіть великий запас води у пластикові пляшки чи фляги. Їх можна розкласти під зовнішні стіни – буде додатковим бар’єром від холоду.
 • Обов’язкові предмети – сірники, свічки, сухий спирт, автономні лампи та ліхтарі, батареї до них. Також варто запастись потрібними ліками на 2-3 місяці, набором продуктів тривалого зберігання, укомплектувати домашню аптечку.
 • Ще до холодів, по можливості, треба вирішити термінові проблеми зі здоров’ям — вилікувати зуби, пройти реабілітацію, зробити планову операцію.
 • Якщо є автомобіль, він повинен бути максимально підготовлений, заправлений, з додатковим запасом палива, шинами по сезону, новим акумулятором і повним ремкомплектом. Також варто купити кілька перехідників для зарядки електричних пристроїв або їх акумуляторів від прикурювача і розеток в машині.
 • У дуже важких випадках всій сім’ї варто переселитися в одне приміщення, наприклад, кухню, і опалювати лише його. Для дітей спорудити курінь або поставити намет, де вони спатимуть.
 • Окрім звичайних одіял, бажано придбати кілька рятувальних (так званих «космічних») ковдр – вони дешеві і при приховуванні людини сріблястою стороною до тіла дуже добре зберігають тепло.
 • Варто максимально подбати про збереження природного тепла тіла, підібрати одяг, мати термобілизну. А також використовувати спосіб американських військових – 7 шарів одягу з різних матеріалів.
 • Якщо немає можливості постійно готувати гарячу їжу – запасіться чорним перцем, він добре зігріває і розганяє кров. А ось алкоголь можна використовувати лише для розтирання.

Сподіватимемося, що все це нам не стане в нагоді, але все-таки, підготуватися треба і починати це варто прямо зараз. Готуй сани влітку…

Приєднуйтесь до нас у Google News, Facebook, Telegram та Twitter.