Вчені виявили причину найбільших вивержень вулканів на Землі

Вчені виявили причину найбільших вивержень вулканів на Землі

Виверження вулкана / фото: freepik.com

Протягом останніх 600 мільйонів років на нашій планеті відбулося п’ять масових вимирань. Деякі з них вдалося досить непогано вивчити, щодо інших залишилося занадто багато питань. Ірландські вчені провели нове дослідження і встановили, що перед кожним масовим вимиранням відбувалася певна руйнівна подія.

Про це повідомляє Daily Mail.

Під час останнього дослідження працівники коледжу Трініті в Дубліні займалися вивченням древніх відкладень твердої породи або ж аргіліту. Зразки вони дістали зі свердловини біля Уельсу. Вони знаходилися на глибині більш як півтора кілометра. Дослідження хімічного складу зразків дозволило встановити, що перш ніж траплялися катастрофічні виверження вулканів на Землі, континентальні плити починали рухатися зовсім неприродно.

Проведенням дослідження керував Міша Рул. Він розповів про те, що багато вчених довгий час припускали, що занадто сильна активність вулканів була спровокована тим, що з глибин планети починала підійматися магма. Також причиною цього могли бути мантійні шлейфи. Але останні результати змусили засумніватися в даній версії.

Вчені встановили, що активність вулканів починала посилюватися після того, як континентальні плити починали повільніше рухатися. Наприклад, стандартна швидкість їх руху — кілька сантиметрів за рік. Перед тим, як відбувалися катастрофічні виверження вулканів, що провокували масові вимирання, тектонічні плити сповільнювали свій рух.

Особливу увагу було приділено вивченню тоарського періоду-180 мільйонів років тому. Тоді відбулися дуже сильні не тільки кліматичні, а й екологічні зміни на планеті. Експертами була створена модель руху тектонічних плит, яка продемонструвала, що клімат змінився і стався викид величезної кількості парникових газів тоді, коли активність вулканів посилилася. Саме тому були зроблені висновки, що уповільнення руху тектонічних плит може впливати на тривалість неймовірно потужної вулканічної активності на нашій планеті.

Приєднуйтесь до нас у Google News, Facebook, Telegram та Twitter.