Місяць поступово віддаляється від Землі: що з’ясували вчені

Місяць поступово віддаляється від Землі: що з’ясували вчені

Місяць віддаляється від Землі / фото: freepik.com

Понад 60 років тому під час місії «Аполлон» на поверхні Місяця були встановлені спеціальні відбивальні панелі. Внаслідок цього вчені змогли встановити те, що супутник поступово віддаляється від нашої планети. Щороку він стає далі на 4 см. Крім того, експерти змогли розрахувати, наскільки близько Місяць перебував до Землі 2,5 мільярда років тому і як це впливає на світловий день.

Про це повідомляє PHYS.ORG.

Вчені з Утрехтського і Женевського університетів використовували кілька різних методів для того, щоб отримати нову інформацію щодо стану Сонячної системи в далекому минулому. Їм вдалося дізнатися неймовірну таємницю — Місяць поступово віддаляється від Землі. Для цього вони вивчили сигнали, присутні в зразках стародавніх шарів гірських порід, які були взяті на нашій планеті.

Були вивчені зразки з національного парку Каріджіні, що в Західній Австралії. Їх вік сягає 2,5 мільярди років. Відкладення являють собою смугасті утворення заліза, які дуже давно перебували на самому дні стародавнього океану.

Експертам вдалося встановити, що шари заліза чергуються з тоншими та темнішими шарами через однакові проміжки. Темні шари виявилися більш м’якою породою, яка була схильна до ерозії. Також були виявлені зовсім тонкі білі, червонуваті та блакитно-сірі шари. Вони припустили, що подібні утворення можуть вказувати на те, що в минулому дуже сильно змінювався клімат. Шари могли ж виникнути в результаті так званих “циклів Міланковича”.

Дані цикли являють собою зміну форми орбіти, яка відбувається час від часу. Також змінюється орієнтація осі Землі. Це своєю чергою впливає на те, як саме розподіляється сонячне світло, яке наша планета може отримувати протягом декількох років. Вчені впевнені, що ці цикли здатні дуже сильно впливати на клімат і саме вони провокують екстремальне підвищення або зниження температури на Землі. Це своєю чергою призводить до періодичного появи зелені в пустелі Сахара.

Аналіз зразків з Австралії продемонстрував те, що в породах є сліди декількох серйозних циклічних змін. Товщина відкладень зіставлялася зі швидкістю їх утворення. Внаслідок цього вони з’ясували, що циклічні зміни траплялися через кожні 11 і 100 тисяч років. Потім додатково вчені вирахували відстань від Землі до місяця на той період. Результати показали, що супутник знаходився до нашої планети 2,5 мільярда років тому ближче на 60 тисяч кілометрів. Це позначилося на світловому дні – він тривав 17 годин.

Приєднуйтесь до нас у Google News, Facebook, YouTube та Twitter.