Засуха в Європі стане найжорстокішою за останні п’ять століть

Засуха в Європі стане найжорстокішою за останні п’ять століть

Річка Естерон поблизу Ніцци (Франція) / фото: EPA

Країни Європи переживають найстрашніше літо за кілька століть історії і причина цього — природний катаклізм у вигляді небувалої посухи.

Про це повідомляє The Guardian.

Посуха почалася ще взимку 2022 року, коли в країнах Старого континенту практично не було снігу, навесні – катастрофічна відсутність дощів. З приходом літа зафіксовано рекордно високі температури у тривалий час, а за два місяці вже сталося 6 хвиль африканської спеки, коли протягом тижня і більше термометри трималися на відмітках вище +40 градусів. За два літні місяці (у деяких регіонах з початку квітня) не випало жодного дощу. Внаслідок цього рівень води в озерах і завжди повноводних річках впав на 2-5 метрів, а невеликі природні водойми висохли повністю.

Така трагічна ситуація спостерігається не тільки в південній частині Європи, а й на заході континенту, і навіть завжди в комфортних районах півночі, включаючи скандинавські країни.

«Голодні камені» та катастрофічні наслідки

У більшості рекордно обмілілих річок проступили так звані «голодні камені». Вони були помічені висіченими написами на кшталт «Коли мене побачиш — плач» і зроблено це було в роки посух та наступного страшного голоду. На середину серпня з води з’явилося майже сотня таких кам’яних попереджень, 27 із них — на річці Ельба. Найдавніша згадка про посуху і страшному голоді відноситься до 1417 року в Берліні, на річці Шпреє.

На думку деяких експертів, зокрема Андреа Тореті з Об’єднаного дослідницького центру Єврокомісії, посуха 2022 року може виявитися ще страшнішою, якщо найближчим часом не пройдуть дощі. А синоптики їх не обіцяють щонайменше до середини вересня.

Ось лише кілька прикладів, що ілюструють масштаби катастрофи.

  • Луара – найдовша річка Франції (більше 1000 км), судноплавна, глибина 3-12 м. Тепер її можна перейти пішки, не замочивши ноги. Забезпечувала вологою відомі французькі виноградники, нині вони на межі загибелі.
  • По – річка в Італії, рівень води впав на 2 м, всі сади і посіви навколо повністю висохли. Через відсутність води вже знищено весь урожай кукурудзи, а рису для різотто буде як мінімум на 60% менше від торішнього.
  • Дунай протікає через 10 країн, ще 9 знаходяться у його басейні. Рівень води впав до 5 м. На території Сербії на дні оголилися десятки військових кораблів фашистської Німеччини, які були потоплені 1944 року.
  • На річці Рейн повністю становлено судноплавство, у тому числі баржами з високим дном. Наразі електростанції практично залишилися без вугілля, оскільки сухопутним транспортом потрібну кількість перевезти неможливо. Також зупиняються хімічні підприємства, більшість працює на 25% потужності. Збитки вже становили понад 5 млрд євро.
  • У Франції величезна проблема з охолодженням атомних електростанцій. Мало того, що води не вистачає, але й її температура настільки висока, що не забезпечує безпечний рівень.
  • Підвищення температури призводить до масової загибелі риби та молюсків, а також до розмноження отруйних синьо-зелених водоростей. Річка Одер отруєна їх токсинами настільки, що очисні споруди не можуть впоратися і припинено водозабір.
  • Північна Норвегія, яка 90% енергії отримує за допомогою гідроелектростанцій, вимушено припинила експорт електроенергії через катастрофічне обміління водойм.

Майже така ситуація в азіатських країнах — у Китаї та Індії в одних регіонах страшна посуха, а в інших повені одна за одною. Річка Янцзи пересохла на 90%.

Такі природні катаклізми фахівці пов’язують не тільки з глобальним потеплінням внаслідок діяльності людини, але зміною нахилу земної осі, а також незрозумілими процесами з магнітним полем Землі.

Приєднуйтесь до нас у Google News, Facebook, Telegram та Twitter.