У льодах Антарктиди приховані небезпечні для людства хімікати

У льодах Антарктиди приховані небезпечні для людства хімікати

Антарктида / фото: pixabay.com

Кожен квадратний сантиметр антарктичних льодів таїть в собі не тільки тисячолітню історію і красу холоду, але і смертельну небезпеку для людства. Вчені впевнені, що глобальне потепління призведе до того, що одного разу з льодовиків в повітря повернуться хімікати, якими людство отруювало Землю. Це і стане однією з причин загибелі всього живого на планеті.

Про це повідомляє Wired.

Хімік Кріспін Халсалл працює в університеті Ланкастера (Великобританія). Вона переконана в тому, що планета відплатить людям за таке хамське ставлення до її ресурсів. Антарктика всі ці роки накопичувала у своїх снігах і льодах шкідливі хімічні сполуки, які потрапляли в воду та атмосферу. Глобальне потепління стало причиною їх танення. Тому, як швидко хімікати знову просочаться в воду і повітря – це справа часу, вважає вчений.

Кріспін Халсалл також стурбована проблемою вічних хімікатів. Це такі хімічні сполуки, які є в складі багатьох споживчих товарів. Якщо велика їх концентрація в один момент вивільнитися, планета буде сильно отруєна. 

Раніше деякі дослідники припускали, що під тривалою дією морозу, небезпечні сполуки розпадуться і небезпека мине. Однак останні дослідження показали інші результати. Виявляється, вони, немов бомба уповільненої дії, зберігаються там законсервованими.

Ультрафіолет прискорив розпад деяких хімікатів, але час грає не на користь людства. Це пов’язано з тим, що на полюсах в певні періоди немає ночі. А, як відомо, на розщеплення небезпечних молекул активно впливає саме ультрафіолет. Тому, коли настають Білі ночі, реакції розпаду тривають 24 години на добу, 7 днів на тиждень.

Льодовики тануть набагато швидше, ніж знешкоджуються небезпечні гази та отрути. Про це розповіла Аманда Граннас (хімік з Університету Вілланова, США).

Приєднуйтесь до нас у Google News, Facebook, YouTube та Twitter.