Три причини, чому Росія програє Україні у радіоелектронній війні

Три причини, чому Росія програє Україні у радіоелектронній війні

РЕВ «Красуха» (таку нещодавно захопили ЗСУ). Фото Діалог.UA

Вже третій місяць повномасштабної агресії Росія майстерно уступає Україні за всіма параметрами не лише на полі бою, а й у так званій радіоелектронній війні. Відомий американський колумніст авторитетного видання The Washington Post Девід Ігнасіус проаналізував рівень ведення «елетронних» боїв російської та української армій та зробив три важливі висновки. Але спершу невелика ремарка.

Радіоелектронна війна (РЕВ) – це атаки супротивника за допомогою засобів електромагнітного спектру – телефонного та радіозв’язку, пошкодження, перехоплення або коригування каналів радарів, GPS, навіть супутникових сигналів.

У 2014 році Україна суттєво програвала РФ у цьому спектрі і російська влада порахувала, що й у 2022-му перевага на їхньому боці. Насправді ж:

Російські радіоелектронні війська залишилися на тому ж рівні, а українські за ці вісім років вийшли на стандарти НАТО. Це зробило війська агресора максимально вразливими, атже не просто так наші один за одним розбивають їхні командні пункти з генералами та вищими офіцерами. Вони не мають координації дій, а спілкування командування з підрозділами на передовий відбувається за допомогою звичайного телефонного зв’язку — мобільного біля кордону, де ловить російських стільникових операторів, а далі вони почали використовувати українські сімки!!!

Звичайно, всі їхні розмови були перехоплені та використані українськими військами, тому «другій армії світу» навіть довелося місцями перейти на провідну телефонію (як у ВВВ телефоністи тягнуть дріт через переліски та поля — хі-хі-хі). За словами експертів, Україна за допомогою новітнього обладнання просто блокує всі можливі способи зв’язку — глушить і прослуховує переговори, засліплює їхні системи радарного та візуального спостереження, навіть просто захоплює блоки РЕВ,  легко вираховуючи їхнє місцезнаходження.

Друга причина провалу — системи російських РЕВ дуже громіздкі і підходять для статичних бойових та оборонних позицій, але не для наступальних операцій. Вони просто не встигають за військами, не можуть охопити великі території. У «тісній» війні на Донбасі у 2014 році вони були ефективними, але зараз це давно вже неактуально. Є в РФ нечисленні повітряні бази РЕВ, але вони бояться запускати їх над територією України, боячись ППО. Тому вони так і стоять біля кордону чи літають у безпечних коридорах.

І третя причина — структура и поярдки в самих російських військах. Вони не мають ланки тямущих молодших офіцерів, які швидко можуть приймати рішення по місцю. Кожна дія підрозділу має бути узгоджена з вищим командуванням. І поки цей ланцюжок спрацює, ситуація може кардинально змінитись. А за умов практичної відсутності нормального зв’язку це призводить до катастрофи.

На думку американського МО, радіоелектронне протистояння — одне з найважливіших у сучасній війні. А шапкозакидництво та гори гарматного м’яса вже не працюють.

Приєднуйтесь до нас у Google News, Facebook, Telegram та Twitter.