У сусідній галактиці знайшли «сплячу» чорну діру

«Спляча» чорна діра / фото: eso.org
Фахівці з кількох країн зробили цікаве відкриття. Їм вдалося знайти чорну діру із зірковою масою, про яку раніше вони не знали. Знаходиться вона у Великій Магеллановій Хмарі. Це галактика, яка розташовується прямо по сусідству з Чумацьким Шляхом.
Інформація про відкриття була опублікована Європейською південною обсерваторією ESO. Його зробили лише через шість років після того, як почали використовувати для спостереження за космічними об’єктами Дуже Великий Телескоп (VLT). Дослідникам вдалося встановити, що та зірка, яка спричинила виникнення чорної діри, зникла, але при цьому не було зафіксовано жодної ознаки досить сильного вибуху.
Дослідженням керував Томер Шенар, який вважає, що їм вдалося «відшукати голку у копиці сіна». За межами Чумацького Шляху це перша «спляча» чорна діра, яку вдалося офіційно зареєструвати. Раніше фахівці знали про існування лише кількох подібних об’єктів, яким можна було б надати подібний статус. Водночас, жодних підтверджень даного статусу знайти не вдавалося.
Чорна діра може називатися «сплячою» у тому випадку, якщо з неї не виходить потік високоенергетичних рентгенівських променів, за допомогою яких зазвичай фіксуються об’єкти такого типу. Астрономи впевнені в тому, що «сплячі» чорні діри мають зустрічатися досить часто, але виявити їх вкрай проблематично, адже про них практично немає жодної інформації.
Пабло Маршан розповів про те, що маса виявленої чорної діри в 9 разів більша за масу Сонця. Обертається об’єкт навколо блакитної зірки, маса якої більша за Сонце в 25 разів. Подвійна система отримала назву VFTS 243. Щоб знайти цю систему астрономи змушені були провести дослідження практично тисячі масивних зірок, що знаходяться в Туманності Тарантул, що знаходиться у Великій Магеллановій Хмарі.
У Шотландії знайшли невідомий автопортрет Ван Гога