Зсув на Алясці може викликати гігантське цунамі

Зсув на Алясці може викликати гігантське цунамі

Зсув на Алясці може спричинити цунамі / фото: Katreen Wikstrom

Вчені не перестають попереджати, що масштаби катаклізму вкрай великі. Цунамі може увійти в історію і посісти перше місце за масштабністю.

Про це повідомляє Forbes.

Вчені близько двох років спостерігають за зсувом, розміщеним між двома льодовиками на півдні центральної частини Аляски. Було якесь уповільнення, але у серпні 2022 року рух продовжився.

У зв’язку з тим, що вкрай небезпечно перебувати на воді неподалік аварійної ділянки, вченим складно провести розрахунки його маси. Але, оцінка зсуву мінімум 500 млн. кубічних метрів, цей шматок розташован на схилі в протоці Принца Вільяма.

Саме цей схил за версією вчених вважається одним із найнестабільніших в останні десятиліття. На кінець серпня вчені ADGGS виявили, що рух зсуву прискорився. Було змінено місце дислокації.

Раніше проводилося дослідження NASA, згідно з його результатів при обвалі такої маси у воду слід очікувати цунамі. На думку вчених, масштаб можна буде зіставити з подією в затоці Литуйя 1958 року, зсув спровокував цунамі, висота хвилі якого була 500 метрів.

За зсувом в Баррі-Арм дослідники стежать стабільно, попереджаючи, що обвал може статися будь-якої миті. Щодня зсув рухається на пару сантиметрів на добу. Що вважається швидким темпом. Через нерозуміння розміру зсуву складно спрогнозувати масштаби проблеми.

Експерт Дейва Петлі відзначає, що вченим недостатньо інформації для прогнозу поведінки та руху брили. Все ще товщина маси, що рухається, невідома, через те, що складно дістатися до потрібного району, незрозуміло як отримати такі важливі дані.

Співробітники ADGGS поки що прогнозують, що цунамі в результаті обвалу у воду зсуву, швидше за все, не завдасть шкоди містам, розміщеним неподалік даної ділянки. Але, загроза стосується всіх тих, хто працює та відпочиває в районі Віттієра. Цілком імовірно, що цунамі зачепить міста у північній частині затоки Принца Вільяма.

Приєднуйтесь до нас у Google News, Facebook, YouTube та Twitter.