Ядерний терор РФ триває – під загрозою Чорнобильська та Запорізька атомні станції

Ядерний терор РФ триває – під загрозою Чорнобильська та Запорізька атомні станції

Російські війська на Чорнобильській АЕС / фото: dw.com

Як повідомила прес-служба СБУ, , залишаються високі ризики ядерної загрози на АЕС України, зокрема на ЧАЕС та ЗАЕС. Також періодично ракети дуже низько пролітають над Південноукраїнською АЕС, що загрожує найнепередбачуванішими наслідками.

Як відомо, Чорнобильська станція у Прип’яті була під окупацією з 24 лютого до 31 березня цього року. Російські війська облаштували там справжнісіньку військову базу зі складами зброї і навіть копанням землянок у радіаційному Рудому лісі. Загалом на ЧАЕС перебувало понад 1000 російських військових, у тому числі близько 300 у зоні зберігання ядерних відходів. Було обладнано не менше 5-ти вогневих точок та розміщено цілий парк важкої військової техніки.

А коли орда ганебно тікала, то замінувала територію (вже виявлено 300 мін, 3 із них вибухнули), зруйнувала важливі приміщення та вивезла цінну апаратуру. Була розгромлена моніторингова вежа, тому весь березень не велося вивчення рівня радіації. А з 9 березня станція була знеструмлена, що створювало пряму загрозу радіаційній безпеці цілого регіону.

Серед інших злочин російських військових на ЧАЕС у СБУ назвали:

  • Знищення унікальної лабораторії «Екоцентр», побудованої за 6 млн. євро від Єврокомісії.
  • Вкрадено обладнання, встановлене в рамках реалізації японсько-українського проекту за програмою SATREPS на гроші Фукусімського університету.
  • Виведено з ладу комплексну систему фізичного захисту території площею до 2000 кв.км.
  • Вкрадено та вивезено до РФ нову мобільну лабораторію радіаційної розвідки, її вартість більше 1 млн доларів.
  • Безвісти зникло 21 джерело іонізуючого випромінювання загальною активністю майже 7 млн ​​Бк.
  • Пожежами знищено близько 14 кв. будівель і лісів, загинули тисячі тварин і унікальні екосистеми, які становлять науковий інтерес.

Весь час присутності окупантів персонал станції перебував у стресових умовах, деякі фахівці були вбиті, деякі зникли безвісти.

Всі ці дії — пряме порушення Женевської конвенції з ядерної безпеки, а наслідки і зараз становлять конкретну загрозу. За словами представника служби безпеки, більшу частину території відчуження не розміновано — зараз сапери зайняті більш актуальними роботами в населених пунктах.

СБУ повідомила про підозру у порушенні ядерної безпеки колишньому заступнику командувача Сибірського округу росгвардії генерал-майору А. Якушеву, який наказав штурмувати ЧАЕС. Також суд чекає на заступника командира зведеного загону особливого призначення росгвардії по Брянській області полковника А. Фроленкова, низку інших представників військ РФ.

Тимчасово виконуючий обов’язки гендиректора ЧАЕС Валерій Сейда сказав:

Був дуже високий ризик пошкодження чи руйнування цих об’єктів, що призвело б до катастрофічних наслідків для здоров’я громадян та довкілля не лише України, а й значної частини світу. Пізніше, під час штурму росіянами Запорізької АЕС, ми переконалися, що окупаційні війська РФ не цураються бездумного обстрілу ядерних об’єктів.

Практично аналогічна ситуація зараз на Запорізькій атомній станції. Після того, як за допомогою РСЗВ M142 HIMARS зруйновано понад 20 складів боєприпасів на сході та півдні захоплених територій, в останні 3 дні такий склад окупанти влаштували прямо на території станції, будучи впевненими, що там їх не обстрілюватимуть. Це ще один військовий злочин РФ, адже снаряди можуть здетонувати, що може скінчитися справжньою катастрофою.

Приєднуйтесь до нас у Google News, Facebook, YouTube та Twitter.