Виявлено зіркову систему, де «нова» зірка вибухає кожні 15 років

Виявлено зіркову систему, де «нова» зірка вибухає кожні 15 років

Зіркова система / фото: The Universe

Фахівці з Інституту фізики Макса Планка, що у Німеччині, займалися вивченням подвійної зіркової системи. Для цього вони використовували спеціальний телескоп MAGIC, що розташований на Канарських островах. Зоряна система отримала назву RS Ophiuchi. Від Землі до цієї системи 5 тисяч світлових років. Вона при цьому знаходиться в сузір’ї Змієносця та складається з білого карлика та червоного гіганта. Особливістю зіркової системи є те, що в ній кожні 15 років вибухає «нова» зірка.

Про це повідомляє Daily Mail.

Вчені відзначають, що кожні 15 років трапляється потужний вибух. Червоний гігант у цей час починає скидати свою речовину, а потім вона повільно притягується в бік білого карлика.

Нова зірка – це та зірка, рівень світності якої може почати дуже різко збільшуватися і зрештою вона стане яскравішою, ніж Сонце в 10-300 тисяч разів. Нові зірки зв’язуються між собою спеціальними зірковими системами, які в більшості випадків включають червоного гіганта, який повинен ось-ось вибухнути і меншої зірки. У цьому випадку є невеликий білий карлик.

Система RS Ophiuchi складається з білого карлика – це невелика згасла зірка з дуже високим рівнем щільності. Об’єкт обертається довкола старої зірки – червоного гіганта, який дуже скоро має «загинути». Далі червоний гігант скидає свою зовнішню оболонку, яка починає огортати білого карлика. При цьому потік речовини продовжуватиметься певний проміжок часу, щоб гігант зміг досягти потрібної межі, вибухнути та утворити неймовірно потужну ударну хвилю. Через деякий час все знову повторюється.

Раніше астрономи вважали, що такі вибухи стають причиною виділення величезної кількості енергії. За допомогою сучасного телескопа MAGIC вдалося зафіксувати гамма-промені, потужність яких становила 250 гігаелектронвольт. Варто зазначити, що цей показник вважається одним із найвищих, які тільки вдавалося вченим фіксувати під час вибуху нової зірки. Щоб було зрозуміліше, енергія буде потужніша мінімум у 100 мільярдів разів, ніж видиме людським оком світло.

Приєднуйтесь до нас у Google News, Facebook, YouTube та Twitter.