Віспа мавп може вже кілька років циркулювати за межами Африки

Віспа мавп може вже кілька років циркулювати за межами Африки

Віспа мавп / фото: ВВС

Протягом багатьох років віспа мавп, яка спровокувала спалах у світі, могла насправді циркулювати серед людей далеко за межами Африки. Про це вказують результати секвенування ДНК вірусу.

Про це повідомляє New Scientist. 

Співробітники Единбурзького університету, що у Великій Британії, надали звіт щодо того, що цей штам віспи мавп з’явився досить давно. Він протягом п’яти років циркулює між людьми по всьому світу. Варто зазначити, що нещодавно вчені вважали, що вірус передався людям від тварини на території Західної Африки цього року і лише потім її випадково завезли до Європи.

Віспа мавп, як правило, поширюється серед тварин майже у всіх африканських країнах. Іноді вірус може передаватися людям, що стає причиною спалаху серед місцевих жителів. Безпосередньо в Африці багато років могли не помічати того, як у різних куточках континенту заражаються люди.

У 2022 році почали фіксувати випадки захворювання не лише на території Європи, а й далеко за її межами. У 27 країнах на сьогоднішній день було заражено понад 900 людей. Лише у Англії налічується близько 200 пацієнтів. Цікавим моментом є те, що серед заражених здебільшого чоловікі, які попередньо мали близький контакт із представниками своєї статі.

Проведене секвентування геному продемонструвало, що вірус віспи мавп має відношення до того вірусу, який спровокував незначні спалахи хвороби на території Ізраїлю, Великобританії та Нігерії у 2017-2019 роках. У «новому» вірусі фахівці виявили 47 змін елементів ДНК. Відповідно, було зроблено припущення, що вірус за останні кілька років зміг значно мутувати. Крім того, вчені були вкрай здивовані такою великою кількістю мутацій. Раніше передбачалося, що вірус змінюється повільно і протягом року виникає трохи більше однієї мутації.

Через занадто велику кількість мутацій немає жодної гарантії того, що незабаром захворювання не стане занадто заразним. Віспа мавп цілком може стати причиною нової пандемії у майбутньому.

Приєднуйтесь до нас у Google News, Facebook, Telegram та Twitter.