Вчені знайшли дієвий спосіб відрізнити брехню від правди

Вчені знайшли дієвий спосіб відрізнити брехню від правди

Як викрити брехуна / фото: freepik.com

Незважаючи на поширену думку, що брехуни зазвичай відводять погляд, говорячи неправду, експерти стверджують, що це не завжди так. Тому вони радять просто уважно стежити за тим, які деталі використовує той, хто розповідає історію.

Про це пише видання Daily Mail.

Вчені з Маастрихтського, Тілбурзького та Амстердамського університетів провели дев’ять окремих тестів з групою, що нараховувала понад 1000 осіб. Метою дослідження була перевірка їхньої здатності розпізнавати брехню. Під час цього експерименту учасникам демонстрували відеоролики, заяви, розшифровки та живі звіти.

У ході експериментів учасників просили або шукати всі можливі ознаки обману, або зосередитися на конкретних проявах поведінки.

Раніше вважалося, що брехуни відводять очі під час того, як кажуть неправду, проте тепер дослідники впевнені, що це не завжди так. Натомість набагато ефективніше, на думку вчених, уважно стежити за тим, скільки деталей розповідає людина під час своєї промови.

За словами співавтора дослідження, доцента кафедри судової психології Амстердамського університету Бруно Вершуера, попри розповсюджену думку, що просте слухання того, що говорять люди, може здатися недостатнім, це насправді є більш ефективним, ніж намагання розпізнати будь-які інші сигнали.

“Коли людина говорить правду, вона насправді може описати більше подробиць, бо прожила їх. Водночас брехун може бути скупим на подробиці або придумати їх, проте в останньому випадку це лише збільшує шанси зловити брехуна”, – стверджує Вершуер.

Результати дослідження виявили, що покладатися на один ефективний сигнал ознаки брехні насправді ефективніше, ніж намагатися розпізнати відразу кілька ознак одночасно. Загалом вчені стверджують, що виявлення брехні насправді “неймовірно складне” заняття. Показник точності виявлення неправди серед реципієнтів становив всього 59-79%.

Приєднуйтесь до нас у Google News, Facebook, YouTube та Twitter.