Вчені з’ясували, що буде, якщо зупиниться течія Гольфстрім

Вчені з’ясували, що буде, якщо зупиниться течія Гольфстрім

Течія Гольфстрім стрімко сповільнюється  / фото: Naked Science

Течія Гольфстриму нині є найслабшою за останні 1000 років. Вчені вважають, що причиною цього є антропогенне глобальне потепління планети.

Про це пише IFLScience.

Гольфстрим є частиною Атлантичної меридіональної перевернутої циркуляції (АМОС), яку вважають одним з основних кліматичних переломних моментів планети. І тепер дослідники попереджають, що течія невблаганно сповільнюється.

В одному з досліджень вчені спробували визначити, як потік АМОС змінювався протягом століть. Для цього дослідження були використані дані про відкладення, температуру та записи про популяції коралів. 

Згідно з дослідженням, опублікованим у журналі Nature Geoscience, непрямі індикатори свідчать про те, що АМОС перейшов у “безпрецедентний спад” у 20 столітті, який значно прискорився у 1960-х роках, потім трохи відновився у 1990-х роках і знову пішов на спад у середині 2000-х.

“Є свідчення того, що AMOC уповільнюється у відповідь на антропогенне глобальне потепління, як і передбачають кліматичні моделі. І зараз фактично AMOC знаходиться в найслабшому стані за більш ніж 1000 років”, – написала команда у своїй статті. 

У новому дослідженні вчені зосередилися на вивченні того, що станеться, якщо Гольфстрім, і зокрема АМОС, загалом зупиняться.

АМОС за своєю природою постачає теплу воду до Північно-Західної Європи, а тому, якщо він зупиниться, у Європі стане набагато холодніше. Попередні кліматичні моделі передбачають, що це стане “переломним моментом” і може відбутися в період із 2030 по 2050 роки. Якщо існування АМОС зрештою зазнає краху, температура по всій Великій Британії в середньому знизиться на 3,4°C, при цьому найбільше похолодає в Шотландії.

Дослідники вважають, що повна зупинка АМОС також спричинить швидке підвищення рівня моря на східному узбережжі Північної Америки та нестачу води у тропічних лісах Амазонки. Крім того, це також вплине на азійські мусони.

Дослідники зауважили, що допоки ця проблема не буде вирішена, до будь-яких змодельованих змін АМОС в результаті дії прісної води, слід відноситись з обережністю.

Приєднуйтесь до нас у Google News, Facebook, YouTube та Twitter.