Вчені з’ясували, чому смуги на Юпітері змінюють свій колір

Вчені з’ясували, чому смуги на Юпітері змінюють свій колір

Юпітер / фото: NASA

Планета Юпітер виглядає красивою та барвистою завдяки смугам різного кольору й атмосферним вихорам, які видно в його атмосфері. Тривалий час вчені не могли розгадати таємницю зміни кольорів, однак нове дослідження нарешті дає відповідь.

Про це пише IFLScience.

Дослідження міжнародної групи вчених, опубліковане в журналі Nature Astronomy, присвячене саме вивченню Юпітера та, зокрема, дивній зміні кольору його смуг, видимих у верхніх шарах атмосфери.

На думку вчених, всі ці смуги та вихори створюються завдяки складним процесам в атмосфері планети, які можуть призводити також до зміни кольору смуг. Ці зміни в атмосфері відбуваються приблизно на глибині 50 км і, ймовірно, пов’язані з дією магнітного поля Юпітера.

“Якщо ви подивитеся на Юпітер в телескоп, ви побачите смуги, що огинають екватор вздовж ліній широти. Там виникають темні та світлі пояси, а якщо придивитися, то можна побачити, як довкола носяться хмари, що переносяться надзвичайно сильними східними та західними вітрами”, – йдеться у заяві професора Кріса Джонса з Університету Лідса.

Далі вчений зазначає, що поруч із екватором вітер дме на схід, але якщо трохи змінити широту чи то на північ, чи то на південь, то вітер починає дути на захід. Але ще далі на півночі чи півдні вітри знову дмуть у східному напрямку. Це чергування східних та західних вітрів сильно відрізняється від погоди на Землі, йдеться у дослідженні. Через кожні 4 або 5 років усе змінюється, в тому числі й колір смуг, що оперізують Юпітер. 

Разом з тим, кількарічні дослідження виявили, що Юпітер має дуже сильне магнітне поле, яке приблизно у 20 тисяч разів потужніше, ніж у Землі. Тому, швидше за все, причиною зміни кольору смуг на Юпітері можуть бути атмосферні хвилі, які живить магнітне поле планети.

Достеменно вчені не знають, як саме коливання магнітного поля викликають інфрачервоні зміни в атмосфері Юпітера, що  вказує на існування надскладних процесів в атмосфері планети.

Приєднуйтесь до нас у Google News, Facebook, YouTube та Twitter.