Вчені розшифрували секретний лист віком 500 років

Вчені розшифрували секретний лист віком 500 років

Секретний лист / фото: phys.org

Зашифрований лист належав правителю Римської імперії Карлу V. Дослідники кажуть, що в ньому йшлося про змову французів. Ті збиралися вбити імператора Римської імперії та за сумісництвом короля Іспанії Карла V.

Про це повідомляє Phys.

Розшифрували лист французькі вчені. Вони працюють в дослідницькому інституті LORIA. Карл V — це приклад могутнього правителя. Він правив у 16 столітті, пробув на троні 40 років і керував величезною імперією. Тоді вона простягалася від Західної Європи до Америки. В принципі імператор був першим в історії, хто правив трансатлантичною державою.

На розшифровку листа вчені витратили майже 1,5 року. Відомо, що Карл адресував лист своєму послу Жану де Сен-Морісу. За незрозумілим збігом обставин лист половину тисячоліття пролежав недоторканим. Його просто забули в одній з бібліотек.

Криптограф з дослідницького інституту дізналася про його існування тільки у 2019 році. До цього моменту експертка кілька років поспіль намагалася знайти його чи дізнатись будь-яку інформацію, але дарма. 

У листі було багато секретних символів. Якщо людина не знала шифру, просто не могла розібрати, що там написано. Сучасним криптографам знадобилося 6 місяців на вивчення 120 незрозумілих символів.

В одному символі могло бути зашифровано кілька слів. Також Карл міняв в словах голосні, які слідували після приголосних. Швидше за все імператор був натхненний арабською мовою, коли придумував цей шифр. А щоб заплутати лист, деякі символи імператор просто використовував для того, щоб ввести в оману супротивників.

Сесіль П’єро була головним криптографом в команді. Як тільки їй вдалося зрозуміти, що написано в одному з речень, команда в короткі терміни змогла повністю зламати код. Допомагала їм у цьому відома історик Камілла Десенкло. Робота була довгою і копіткою, але команда не збирається зупинятися. Далі вони хочуть розшифровувати й інші знайдені листи.

Приєднуйтесь до нас у Google News, Facebook, YouTube та Twitter.