Вчені розгадали загадку 1000-річної золотої маски

Золота маска / фото: Gizmodo
Золота маска була знайдена в Перу на голові скелета під час розкопок однієї з гробниць. Знайшли артефакт на початку 90-их років. Тоді вчених здивував той факт, що сам скелет був обезголовленим і пофарбований у червону фарбу. Голова лежала поруч з останками, її покривала маска із золота розфарбована цією ж фарбою. Вони довгий час не знали, що це було на кістках і масці, але тепер таємницю розгадали.
Про це повідомляє Live Science.
Археологи кажуть, що гробниця належала людині, що займала високе положення в суспільстві. Він був представником Сіканської культури (750-1375 роки нашої ери). Крім останків на місці поховання також було виявлено 1,2 т різної похоронної атрибутики і скелети ще чотирьох осіб. Вони могли належати його слугам. Таке часто бувало, коли високопоставлену людину ховали разом з тими, хто прислуговував їй. При цьому їх вбивали.
Вчених здивував той факт, що червона фарба через тисячу років “зберігання” не втратила свій колір. Тоді не стали проводити аналіз і вивчати склад речовини. Вони подумали, що це кіновар. Так називається мінерал, що складається з сірки та ртуті.
Нещодавно вченим стало цікаво, чому ніхто не досліджував склад, і вони вирішили зробити це. Адже це могла бути й інша речовина. Тоді б дізналися на багато більше про культуру цих людей. В аналізі виявили 6 типів білків, які є в людській крові. Крім цього, знайшли ще білки яєць якихось птахів, можливо качині.
Експерти вважають, що нанесення фарби на тіло покійного було ритуальною складовою поховань. За повір’ями культури Секан, людина після смерті перероджувалася. Таке омивання найімовірніше робили для того, щоб душа потрапила в нове тіло.
Льодовики Гренландії тануть набагато швидше, ніж вважалося раніше