Вчені нарешті розшифрували загадковий стародавній текст

Вчені нарешті розшифрували загадковий стародавній текст

Стародавній текст / фото: smithsonianmag.com

Вчені провели чергове дослідження та встановили, що виявлені раніше вази, виготовлені зі срібла, є найстарішими зразками еламських царських написів. Експерти наголосили на тому, що еламське лінійнійне письмо є певною системою письма, яка застосовується в сучасному Іраку. З її допомогою вдасться дізнатися нову інформацію щодо того, як жило колись невелике царство, яке мало кордони із шумерами.

Про це повідомляє Smithsonian Magazine.

Команда фахівців із Європи разом із археологом Франсуа Дессетом змогли розгадати величезну таємницю. Вони розшифрували еламське лінійне письмо. Варто зазначити, що дана система письма належить до маловідомих, тому на розшифровку знадобилося багато часу. Відкриття дозволить більше дізнатися про суспільство, яке проживало між долиною річки Інд та давньою Месопотамією.

Для того, щоб можна було розшифрувати символи письма, були використані написи, що залишилися на наборі древніх ваз, виготовлених із срібла. Доступ до них Дессет отримав ще 2015 року. Артефакти отримали назву “вази гунаги”. На поверхні присутні безліч написів як клинописом, так й эламским лінійним письмом. Виявили їх у 20-х роках минулого сторіччя і потім продали західним торговцям. Незабаром, після металургійного аналізу судин, вдалося з’ясувати, що вони є справжніми та дуже давніми.

Французький фахівець вважає, що вази могли перебувати на царському цвинтарі, який знаходиться досить далеко від Сузі і створений він був у 2000 році до нашої ери. Саме на той період найбільш активно використовували еламське лінійне письмо.

Срібні вази належали двом різним правителям, які не належали до однієї династії. Вчені зіставляли написи на стародавніх посудинах, щоб розшифрувати загадкове письмо. Деякі символи повторювалися, тож незабаром експертам вдалося зрозуміти зміст написаного. В результаті кропіткої роботи фахівцям вдалося розшифрувати 72 знаки.

Приєднуйтесь до нас у Google News, Facebook, YouTube та Twitter.