У Єгипті знайшли мумію паралізованої після інсульту жінки

У Єгипті знайшли мумію паралізованої після інсульту жінки

Єгипетська мумія / фото: Journal of Archaeological Science

Якийсь час тому фахівці скористалися рентгенівським апаратом для того, щоб провести дослідження давньоєгипетської мумії. Її поховали разом із милицею. Вчені встановили, що це мумія жінки, яка померла у віці 25-40 років. Виявлені патології в скелеті можуть вказувати на те, що померла перенесла інсульт, який спричинив параліч лівого боку тіла. Наявність савани червоного кольору у мумії може вказувати на те, що приблизно 2700 років тому вона мала досить високий соціальний статус. 

Про це повідомляє World Neurosurgery.

Палеорадіологія останнім часом почала розвиватися активніше. Якщо говорити іншими словами, то під час досліджень застосовуються сучасні методи візуалізації. Тепер мумії можуть докладно вивчатися за допомогою комп’ютерної або магнітно-резонансної томографії, рентгенографії. Часто фахівці використовують тривимірну реконструкцію, а також багато інших технологій, які стали практикуватися в медицині лише наприкінці минулого сторіччя. За рахунок цього вдається багато дізнатися про муміфіковані останки.

Звернути увагу варто на те, що муміфіковані останки дуже жорсткі та сухі, тому проводити стандартне патологоанатомічне дослідження дуже проблематично. Це може сильно зіпсувати археологічні знахідки та надати мінімум інформації. За допомогою палеорадіології вдалося дуже багато дізнатися про те, як жили та померли давні люди.

Хесус Еррерін разом зі своїми колегами зі США та Єгипту займався дослідженням мумії, яку виявили у некрополі Дра-Абу-ель-Нага, розташованому в «Долині царів». Фахівці наголосили, що останки характеризуються часом XXV династії. Спочатку експерти візуально оцінили мумію, а потім скористалися портативним рентгенівським апаратом, щоб отримати більше інформації. Найбільше увагу фахівців привернув червоний саван із льону, яким було вкрито не лише голову мумії, а й її тіло. Права рука померлої була витягнута і лежала поряд з тулубом, а ліва – зігнута і сильно притиснута до грудей. При цьому кисть була дуже деформована. Вчені звернули увагу, що голова була нахилена вниз. При цьому малогомілкова кістка розташовувалась таким чином, що ставало зрозуміло, що ліва стопа була повернута всередину. Мумія немає кісток стоп.

Під бинтами експерти знайшли три палички. Дві з них були потрібні для того, щоб утримати тіло померлої жінки у вертикальному положенні. Третя виступала як милиця.

Після проведеного дослідження фахівці зробили висновки щодо того, що жінка зіткнулася з ураженням правої півкулі мозку. Приблизно у 25 років вона могла перенести інсульт, який спровокував параліч лівої частини тіла. При цьому вона протягом кількох років ще мешкала. Червона тканина в похованні може говорити, що померла мала високий соціальний статус.

Приєднуйтесь до нас у Google News, Facebook, Telegram та Twitter.