Психолог пояснила, чому нам здається, що війна триває вже рік

Чому нам здається, що минув рік із початку війни / фото: 5 канал
56-й день війни… Саме так українці останнім часом звикли рахувати дні. Вони не користуються календарями, не знають дні тижня та місяці. Деякі люди навіть не орієнтуються у часі і не можуть пригадати, який сьогодні день. Складається враження, що з 24 лютого вже минув цілий рік. Чому виникає таке відчуття, докладно розповіла психолог Марина Журбенко.
Про це повідомляє портал «Сегодня».
Психолог враховує досвід тих людей, які зіткнулися дуже близько з війною. Також вона вивчила чимало книг та наукових статей, написаних дослідниками військової психології. Напевно, багато хто помічав, що коли є небезпека, то все відбувається як у уповільненій зйомці. Це називається ефектом дісторсії чи спотворення.
Співробітники медичного коледжу Бейлор у Техасі займалися вивченням феномену уповільнення часу, що часто спостерігається у критичних ситуаціях. Вони неодноразово проводили експерименти, результати яких показали, що у людей, які опинилися в ситуації, близькій до смерті, з’являється відчуття, що час триває мінімум на третину довше, ніж зазвичай.
Час на війні триває за окремими законами. Це неймовірно екстремальний час, а якщо є ще й прикордонний стан, то він стає причиною виникнення загостреного суб’єктивного сприйняття всього того, що оточує людину. У зв’язку з цим час починає ділитися на до, під час, після війни. Через те, що люди чудово розуміють, що до кінця війни зможуть дожити далеко не всі, ставлення до часу стає особливим.
Одночасно людина уявляє майбутнє світлим і радісним і водночас не будує жодних планів і «поспішає жити», адже будь-якої миті вона може бути вбита або покалічена. Військовий час позначається і на дітях, які швидше стають дорослими, набувають важливого, специфічного досвіду, переживають радикальні зміни у своєму житті.
Під час війни «особистісний час» повністю залежатиме від того, в якому саме місці, умовах і ситуації виявилася людина, наскільки вона близька до місць, де ведуться активні бойові дії. Людям може здаватися, що все, що відбувається навколо, відбувається з величезною швидкістю, а самі вони при цьому рухаються дуже повільно.
Психологи розповіли, чи варто відзначати Великдень під час війни