Проблеми та труднощі реорганізації підприємств в Україні

Проблеми та труднощі реорганізації підприємств в Україні

Сучасні реалії змушують бізнес змінюватися через пошук інших шляхів в діяльності, нового місця на ринку, стабільності в роботі. Один із самих ефективних способів — реорганізація компанії, яка є об`єктивною і невідворотньою, так як частіше всього мова йде взагалі про виживання бізнесу. Законодавча база цього процесу є достатньо пропрацьована, але власники і керівництво доволі часто натикаються на “підводні камені”, які можуть нівелювати всі благі наміри. Що може завадити провести грамотну перебудову діяльності — подробиці в статті реорганізація підприємства на https://zkg.ua/.

Коротко по суті

Реорганізація простими словами — це комплекс організаційно-правових заходів, результатом яких є заміна однієї юридичної особи на іншу чи декілька. Таке оновлення найчастіше здійснюється з метою підвищення конкурентноздатності продукції чи послуг на ринку.

Законами України передбачені 5 видів модернізації:

  • злиття;
  • приєднання;
  • розділення;
  • виділення;
  • перетворення.

В ході реорганізації створюються нові нормативи корпоративної культури, змінюється організаційна структура, відбувається перерозподіл обовязків, оновлюються посадові інструкції та штатний роспис.

Складнощі реорганізаційного процессу

Які би цілі не ставило собі керівництво, запускаючи процедуру реорганізації, абсолютно гладко це не проходить ніколи. Ось головні проблеми:

  • Стартові труднощі. Коли питання, чи проводити реорганізацію, вирішено безповоротно, виникає задача створити інноваційний план. Як правило, зі старою командою це вирішити дуже складно, необхідно знайти грамотного і зацікавленого виконавця, який не тільки напише все по порядку, але й візьме на себе вирішення документальних питань.
  • Неможливість зупинити виробництво в перехідний період. Колективу, який і так весь на нервах, необхідно продовжувати роботу с врахуванням старих і нових вимог.
  • Супротив працівників та часте звільнення найбільш кваліфікованих кадрів. Це дійсно велика проблема, так як люди не хочуть змінювати звичний алгоритм роботи. Багато передчувають звільнення, найбільш профессійні шукають собі нове місце роботи, щоб не бути в підвішеному стані і не чекати невідомо чого.
  • Відсутність результату після втілення плану реорганізації. Часто стається так, що робота підприємства не покращується, а взагалі зупиняється. Причина проста — старі процеси вже зупинені, а нові — незрозумілі, тому не працюють.
  • Корпоративні суперечки. Після створення нових підприємств на місці старого виникають проблеми розподілу успіхів і невдач, активів і зобов`язань, отриманих у спадок. Це может привести до практичної зупинки всіх подальших процесів оновлення, аж до припинення роботи.

Всі ці проблеми вирішити самостійно дуже складно. Оптимальне рішення — довіритись професіоналам з Західної консалтингової групи.

Приєднуйтесь до нас у Google News, Facebook, YouTube та Twitter.