Найбільший книжковий ярмарок світу відмовився від російських книжок

Найбільший книжковий ярмарок світу відмовився від російських книжок

Король Іспанії Феліп VI та королева Летиція на церемонії відкриття Франкфуртського книжкового ярмарку / фото: Франкфуртський книжковий ярмарок

Франкфуртський книжковий ярмарок – один з найбільших та найстаріших у світі. Його історія налічує понад півтисячоліття. За цей час на ньому встигли побувати представники різних країн – Британії, Голландії, Швейцарії, та багатьох інших. Брала в ньому участь і Україна. Так, ще у 2007 році на фестивалі були представлені книги близько 100 українських видавництв, у 2018 році їх було близько 16.

Та окремо варта уваги цьогорічна участь України в фестивалі, адже навіть в такий непростий час ми знаходимо в собі сили взагалі відвідувати такі культурні заходи. Недарма ж темою українського стенду на цій виставці була «Наполегливість існування». Дизайн, за словами представників Інституту книги, перегукується з мозаїками Алли Горської «Дерево життя», які були зруйновані у Маріуполі окупантами.

«Всі українські книги, які представлені на українському національному стенді у Франкфурті – про наполегливість існування. Головною умовою участі видавництв у стенді було представлення новинок українських авторів, виданих у 2020, 2021 та 2022 роках і які ще не були показані на Франкфуртському книжковому ярмарку. Тут зібрані книжки, які можуть пояснити відвідувачам Україну», – зазначає Софія Челяк, кураторка національного стенду.

Окрім того, в цьому році книжковий ярмарок особливий для України тим, що в ньому вперше не бере участі Росія. Принаймні, тут немає офіційного стенду Росії та російських видавців – їм відмовили через агресію Росії проти України.

«Видавці зі всієї Європі проявили солідарність з Україною в перший же день – як раз 24 лютого відкрився Вільнюський книжковий ярмарок. Там же з’явилась ініціатива написати відкритого листа до дирекції Франкфуртського книжкового ярмарку із закликом виключити російських учасників. Франкфурт відреагував миттєво – в березні вже було рішення, за ним участь росіян в своїх подіях скасували Фестиваль дитячої книги в Болоньї, Лондонський книжковий ярмарок та ще понад 20 фестивалів по всьому світу», – говорит Юлія Козловець, координаторка українського фестивалю «Книжковий Арсенан».

Якщо ж росіяни і беруть учать в фестивалі, то у списку вони значаться як опозиціонери в еміграції. Так, серед гостей фестивалю – Михайло Шишкін, російський письменник, відомий в Україні через свою дискусію з українським письменником Юрієм Андруховичем на норвезькому фестивалі у Молде. Сам Андрухович також присутній на фестивалі. Окрім нього, Україну на фестивалі представляють Сергій Жадан, Оксана Забужко, Андрій Курков, Наталка Сняданко, нобелівська лауреатка Олександра Матвійчук, а також Перша леді України Олена Зеленська, а також ще півсотні українських літераторів.

Приєднуйтесь до нас у Google News, Facebook, YouTube та Twitter.