Де Україна братиме гроші на відновлення зруйнованих будинків

Де Україна братиме гроші на відновлення зруйнованих будинків

Зруйновані будинки / фото: Фото The Page

Сотні тисяч, якщо не мільйони жителів України, на яку віроломно напала РФ наприкінці лютого, залишилися без житла, зруйнованого прямим обстрілом артилерії, авіаційними бомбардуваннями та ракетними ударами. Багато хто з постраждалих зараз перебуває у безпечніших місцях — у західних областях країни чи за кордоном. І більшості з них навіть нікуди повертатися. Частина перебралася до рідних та знайомих, деяким пощастило отримати якесь тимчасове житло на кшталт модульних будиночків чи кімнати у гуртожитках.

Про це повідомляє 24 канал.

Але влада пообіцяла відшкодувати збитки кожному власнику квартири чи будинку — будівництвом іншого житла чи компенсацією на покупку. Які механізми можуть бути використані і коли ці обіцянки почнуть втілюватися в реальність розповів Максим Бабенко, керівник київського відділення “Української організації із захисту споживачів послуг”.

Ще у середині квітня цього року Президент України Володимир Зеленський анонсував масштабну держпрограму відновлення зруйнованого житла. Держава вже думає про облаштування мирного життя після перемоги нашої суверенної країни, у чому ніхто й не сумнівається.

До програми вже долучено тисячі українських та закордонних архітекторів, будівельних компаній, фінансових донорів та інвесторів. Одночасно Мінцифри у додатку Дія створило алгоритм для подання заяв на державне відшкодування, де кожна постраждала сім’я чи громадянин можуть надати документи або інші докази, що житло повністю чи частково зруйноване внаслідок війни. На кінець травня 2022 року вже подано 135 тисяч заявок.

Звичайно, всі оцінки зараз дуже приблизні. Частину території України тимчасово окуповано або перебуває й у зонах бойових дій. Фінальний аудит та експертну оцінку можна буде провести лише після закінчення гарячої фази війни.

За попередніми оцінками уряду, постраждало не менше 220 тисяч сімей або до 1 млн. громадян, зруйновано близько 40 млн. кв.м житла. На середину червня Мінбудівництва розпочало розробку так званої “дорожньої карти” відновлення зруйнованого житла з визначенням місць будівництва та джерел його фінансування.

Поки що запущено лише окремі локальні проекти відбудови деяких частково зруйнованих будинків у Києві, Житомирі та деяких інших містах, які наразі знаходяться далеко від зони військового протистояння. Також в уряді пообіцяли відшкодувати витрати українців, які самостійно вже взялися відновлювати своє житло. Але абсолютно незрозумілий механізм цієї допомоги.

Бабенко уточнив:

Щодо джерел фінансування, то поки невідомо, з яких фондів ця багаторівнева, складна та гіпервитратна держпрограма покриватиметься. Очевидно, на можливість публічних коштів навряд можна розраховувати, адже левова частка бюджетних ресурсів сьогодні сфокусована на покритті витрат на армію та соціальні зобов’язання держави.

Одним з варіантів фінансування витрат на соціальне та промислове будівництво називають заблоковані в західних банках кошти РФ, але це поки що на стадії ідеї. Також Україна розраховує на допомогу МВФ, Світового банку, країн-партнерів у ЄС та США, міжнародних гуманітарних та благодійних організацій, приватних інвесторів та донорів.

Найголовнішими побоюваннями українців в цьому питанні є корупція в органах, яким буде доручено відновлення житлового фонду, нецільове використання коштів та дотримання термінів виконання взятих будівельниками зобов’язань. Роками жити у спортзалах, гуртожитках, тимчасових будиночках чи у добрих людей в Україні та за кордоном люди не хочуть і не можуть. Відновлення житла — таке ж першочергове завдання, як і відбудова промисловості та аграрного сектора. І Україна з цим гідно впорається!

Приєднуйтесь до нас у Google News, Facebook, Telegram та Twitter.