Астрономи розгадали таємницю затемнення зірки Бетельгейзе

Астрономи розгадали таємницю затемнення зірки Бетельгейзе

Бетельгейзе / фото: НАСА

Затемнення Бетельгейзе відбулося у 2019 році. Тоді це явище поставило в глухий кут його спостерігачів. Пояснити його походження ніхто не міг. Бетельгейзе — це червоний надгігант. Потьмяніння почалося у 2019 році, і до 2020 абсолютна яскравість знизилася на 60%. Але в лютому того ж року інтенсивність відновилася. І ось через 2 роки астрономи знайшли цьому пояснення.

Про це повідомляє Space.com.

Зображення червоного надгіганта вдалося отримати за допомогою приладу SPHERE і великого телескопа. На знімках видно, як в грудні 2019 року, в січні 2020 року і в березні 2020 року яскравість в південній частині зірки помітно знизилася, а потім відновилася.

Бетельгейзе — зірка, яку найлегше знайти на нічному небі. Вона входить в топ-10 найяскравіших зірок, є яскраво-червоним плечем Оріона. Щоб її відшукати, не потрібно бути професійним астрономом. Експерти кажуть, що, якщо помістити таку зірку всередину Сонячної системи, вона б поглинула всі внутрішні тверді планети.

Цей надгігант вже дуже давно не синтезує водень у своєму ядрі, але синтезує гелій. Космічне тіло досі розширюється.

Дослідники довго були спантеличені, як таке може відбуватися. Але після детального дослідження вони дійшли висновку, що стали свідками «великого затемнення». Спровокувало його відразу два космічних явища: вибух зірки, який стався неподалік і “блукаюча” чорна діра.

Сама чорна діра не змогла б погасити світло червоного надгіганта. Але в міру наближення могла трохи приглушити її світіння, а в міру віддалення, перестала загороджувати Бетельгейзе. Інших причин, які могли б спровокувати таке явище астрономи не знаходять.

Гравітаційне затемнення — вкрай рідкісне явище, але тільки так можна пояснити тимчасове потьмяніння.

Приєднуйтесь до нас у Google News, Facebook, YouTube та Twitter.