Археологи розкрили таємницю злитків віком понад 3000 років

Археологи розкрили таємницю злитків віком понад 3000 років

Зливки із затонулого корабля  / фото: Israel National News

Археологи в Ізраїлі змогли точно встановити місце, звідки саме 3,2 тисячоліття тому було відправлено неймовірно цінний вантаж, що складався зі злитків, виготовлених зі свинцю. Всі вони були зроблені в пізньому бронзовому столітті. Дослідники доклали чимало зусиль для того, щоб отримати додаткову інформацію щодо складності устрою стародавнього суспільства, яке проживало в Середземноморському басейні багато років тому.

Про це повідомляє Israel National News.

Кілька років тому підводні археологи виявили цікавий вантаж, який знаходився на борту судна, що затонуло 3200 років. Серед багатьох артефактів найбільшу увагу привернули чотири злитки зі свинцю, які й були вивчені більш детально під час нового дослідження. В результаті аналізу було встановлено, що місцевий народ займався торгівлею з населенням Сардинії та Кіпру. Корабель при цьому затонув поряд із узбережжям Ізраїлю, в безпосередній близькості від порту Кесарія.

Наам Яхалом-Мак із Єврейського університету Єрусалиму зазначає, що для визначення точного місця походження виявлених злитків, було проведено хімічний аналіз порівняльного типу. Свинець порівнювали з рештою старовинних артефактів, які були знайдені на території Середземномор’я. Результати дослідження продемонстрували те, що свинцеві злитки були виготовлені на острові Сардинія, розташованому в самому центрі Середземного моря. На поверхні артефактів фахівці виявили кіпро-мінойське маркування. На сьогоднішній день її ще не вдалося розшифрувати, але експерти знають про те, що подібне маркування було прийнято використовувати в епоху пізньої бронзи на території Кіпру.

Проведене дослідження допомогло зрозуміти, що між Сардинією, Кіпром та Кесарією понад три тисячоліття тому спостерігалися тісні торговельні зв’язки. Свинець на той час вважався неймовірно цінним матеріалом і тому використовувався для виготовлення виключно предметів розкоші. Імовірно, затонулі злитки намагалися доставити якійсь високопоставленій людині, адже подібні дари переважно подавали лише представникам дипломатії. Доказом цієї версії є те, що подарунок подолав величезну відстань. Спочатку на Сардинії видобули свинець, потім відправили його на Кіпр і після цього готові вироби мали доставити до Кесарії.

Раніше ми писали, що розкрито таємницю походження кинджала фараона Тутанхамона. Вчені провели ретельний хімічний аналіз, а також рентгенівське сканування кинджалу, що належав фараонові Тутанхамону. Його особливістю є те, що для виготовлення зброї використовувалось метеоритне залізо. Як вдалося з’ясувати, кинджал було зроблено шляхом низькотемпературного кування. При цьому батьківщиною цієї зброї є не Стародавній Єгипет.

Приєднуйтесь до нас у Google News, Facebook, YouTube та Twitter.