5 стаття НАТО: що це і коли її застосовують

5 стаття НАТО: що це і коли її застосовують

Генсек НАТО Єнс Столтенберг / фото: ТСН

У вівторок, 15 листопада, Росія здійснила одну з наймасштабніших атак по Україні, випустив біля сотні ракет. Проте в цей раз руйнувань та жертв зазнала не лише Україна, а й сусідня Польща – ракета російського походження впала в районі села Пшеводув Люблінського воєводства, що призвело до загибелі двох поляків.

У зв’язку з тим, що Польща є членом НАТО, вона скористалася правом активувати статтю 4 Північноатлантичного договору та скликати екстрені збори послів країн НАТО у зв’язку з інцидентом. Генсек НАТО Єнс Столтенберг підтвердив, що таку зустріч проведуть в середу, 16 листопада.

Нагадаємо, стаття 4 передбачає, що країни-членів будуть консультуватися одна з одною щоразу, коли, на думку будь-якої з них, територіальна цілісність, політична незалежність чи безпека будь-якої із Сторін перебуватиме під загрозою.

Проте найбільш хвилююче питання для багатьох, з огляду на події, що сталися на території країни-учасниці Альянсу: “Чи вступить в дію стаття 5 договору НАТО?”.

Пункт про колективну оборону, що міститься у 5 статті, є одним із основоположних, а значить і одним із найвідоміших.

Стаття 5 Договору НАТО говорить про те, що збройний напад на одного учасника НАТО є нападом на всіх його членів і викликає відповідь усіх держав-членів Альянсу. Рішення про активацію 5 статті НАТО ухвалюється після консультацій між учасниками блоку. Проте в Північноатлантичному договорі чітко не зазначено, що може вважатися “збройним нападом”.

Чи стане інцидент у Польщі приводом для вступу в дію статті 5, поки що невідомо. Очевидно, при ухваленні такого рішення члени Альянсу мають керуватися не лише політичними міркуваннями, а й враховувати, наскільки такий удар був навмисним.

Зокрема, президент США Джо Байдена вважає малоймовірним з точки зору траєкторії, що ракету було випущено з Росії, “але ми подивимося”, — додав американський лідер.

Водночас, президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що поважає заяву Росії про їх непричетність до інциденту. “У той час як ми намагаємося зібрати Росію і Україну за одним столом, немає необхідності шукати третього учасника цієї війни”, – додав турецький президент.

Приєднуйтесь до нас у Google News, Facebook, YouTube та Twitter.